Co się bardziej opłaca – skup czy złomowanie?

W przypadku samochodów o bardzo niskiej wartości, uszkodzonych i starych, często pozostaje już tylko jeden kierunek: złomowanie. Kierowca pozbywa się kłopotu, ale finansowo raczej niewiele na tym zyskuje. Czy oddanie samochodu do skupu będzie korzystniejszym rozwiązaniem?

Złomowanie musi być legalne

Zdezelowanych, poniszczonych aut nie ma sensu dalej sprzedawać. Rozbiór na części nie zawsze się opłaca, ponieważ samochód i tak trzeba oddać do kasacji żeby go legalnie wyrejestrować, a licencjonowana stacja demontażu zwykle każe sobie dopłacić za wszystkie brakujące części. Innymi słowy, samodzielna rozbiórka i kasacja niekompletnego wraku może okazać się droższa niż oddanie całego auta na złom.

Kompletny wrak nie przynosi jednak jakichś wielkich pieniędzy, maksymalnie da się na tym zarobić kilkaset złotych. Korzyścią jest głównie to, że samochodu kierowca pozbywa się w sposób legalny, nie musi już płacić OC i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wrak – od tej pory to złomowisko odpowiada za utylizację pojazdu zgodnie z przepisami.

Czy skup oferuje wyższe stawki?

Skupy takie jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/ chętnie przyjmują samochody stare i wysłużone, a nawet powypadkowe. Za taki pojazd dostaje się więcej niż na złomowisku, również jeśli chodzi o kwestie formalne to kierowca nie musi się niczym martwić – ze skupem podpisuje się umowę kupna-sprzedaży, czyli tak samo jak przy złomowaniu, od tej chwili pełna odpowiedzialność za dany pojazd spoczywa na nowym właścicielu.

Stawka jest wyższa niż przy zwykłym złomowaniu, ponieważ skupy pozyskują używane samochody na części, więc jeśli pod tym kątem auto prezentuje wciąż jakąś wartość, cena idzie w górę. Ile konkretnie? To zależy od marki, modelu, rocznika, przebiegu oraz historii pojazdu. Wycena jest indywidualna, na podstawie oględzin, ale już podczas zgłaszania samochodu do sprzedaży wiadomo, jakiej kwoty mniej więcej można się spodziewać.

A może sprzedać samemu?

Wycena, jaką można otrzymać na przykład na https://skupautzagotowke.net/skup-aut/proszowice/, wydaje się czasami zaniżona, stąd pomysł, by jednak spróbować sprzedaży na własną rękę. W przypadku aut używanych nie jest to takie proste, dlatego wielu kierowcom bardziej się opłaca otrzymać od ręki nieco mniejszą kwotę niż tracić czas i środki na znalezienie prywatnego nabywcy, co często zajmuje nawet kilkanaście miesięcy.

Dodaj komentarz