Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w miejscach nieposiadających przyłącza elektrycznego. Są więc doskonałym rozwiązaniem na placu budowy, działce czy kempingu. Okazują się także ostatnią deską ratunku w przypadku awarii zasilania w domach jednorodzinnych. Jak wybrać najlepszy agregat?

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy i jego konstrukcja opiera się na silniku spalinowym, którego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. W procesie spalania benzyny, ropy lub gazu powstaje energia mechaniczna, która wprawia w ruch wirnik prądnicy agregatu. Pozwala to na wytworzenie prądu elektrycznego w obwodzie. Konstrukcja niektórych urządzeń dostępnych na rynku wycisza pracę urządzenia, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania.

Agregaty z silnikiem benzynowym – ciche i skuteczne

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli agregatów prądotwórczych. Wśród nich niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszą się te zasilane benzyną. Są ciche i uniwersalne, dzięki czemu mogą służyć jako awaryjne źródło prądu w gospodarstwach domowych, gwarantując komfort domownikom. Generatory benzynowe wyposażone są najczęściej w czterosuwowe silniki, wyróżniające się wysoką kulturą pracy. Aby przez dłuższy czas działały bez zarzutu, należy regularnie je serwisować – najczęściej co 100 godzin pracy. Uwaga – paliwo w agregacie benzynowym nie powinno znajdować się w zbiorniku dłużej niż 30 dni. Wszystko dlatego, że mieszanka po dłuższym czasie może utracić swoje właściwości, co w konsekwencji może uszkodzić silnik.

Zakup generatora prądu – co wziąć pod uwagę?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego trzeba wziąć pod uwagę kilka cech, które będą miały wpływ na komfort użytkowania i wydajność urządzenia. Są to między innymi:

  • moc urządzenia oraz rodzaj produkowanego przez nie napięcia,
  • rodzaj paliwa,
  • budowa agregatu,
  • głośność pracy,
  • typ odbiorników prądu zasilanych przez urządzenie.

Jaką moc agregatu prądotwórczego wybrać?

Osoby, które chcą mieć możliwość cieszenia się skutecznym źródłem energii elektrycznej, powinny zawczasu określić, jaka moc agregatu prądotwórczego będzie im potrzebna. Bardzo ważne jest, by moc urządzenia była większa niż suma mocy wszystkich urządzeń, które będą przez niego zasilane. Uznaje się, że przy wyborze mocy agregatu trzeba pozostawić także pewien zapas mocy – zazwyczaj około 30%.

Na tablicy znamionowej agregatu prądotwórczego można znaleźć informacje o jego mocy znamionowej i maksymalnej. Dobierając moc urządzenia, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na tę drugą wartość – wszystko dlatego, że podczas uruchamiania agregatu pobór prądu jest znacznie większy niż wtedy, kiedy urządzenie pracuje w trybie stałym. Agregat prądotwórczy w sytuacjach awaryjnych, kiedy dochodzi do nagłego braku zasilania, może okazać się ostatnią deską ratunku. Zasili najważniejsze sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak lodówka, piec centralnego ogrzewania, ogrzewacz wody czy sprzęt elektroniczny.