Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że dla frankowiczów tak naprawdę nie ma żadnej drogi ratunku. Pomimo obietnic wielu polityków, długi czas nie była im udzielana żadna pomoc. Wielu z tych ludzi popadało w spore kłopoty finansowe, powodowane umacnianiem się franka w stosunku do złotego. Z początkowo niskich i możliwych do spłaty kredytów powstały sumy, które przewyższały możliwości finansowe ludzi. Dziś jednak sytuacja ta zaczyna nieco zmieniać swoją postać i często tzw. frankowicze, mogą skutecznie pozbyć się swoich problemów z bankiem. Paletę możliwości zaprezentowano w opracowaniach na stronie https://www.stop-frank.pl/artykuly.

Umowy kredytowe – nielegalne zapisy wobec frankowiczów

Na jakiej podstawie frankowicze mogą walczyć o swoje prawa? Przede wszystkim dzięki samym umowom kredytowym. Każdy kredytobiorca zapoznaje się z tymi dokumentami w dniu, gdy są one podpisywane. Ma na to odpowiednią ilość czasu, może zadawać pytania itp. Umowy są jednak bardzo długie, skomplikowane i często napisane językiem branżowym. Trudno jest zatem odnaleźć się w gąszczu tych informacji. Łatwo jest coś pominąć, co może potem mieć bardzo istotne znacznie z punktu widzenia naszego kredytu. Tak było w przypadku umów frankowych. Często znajdowały się w nich zapisy, które legalnie pozwalały na nadużycia względem klienta chociażby dotyczące manipulowania poziomem kursów walutowych. Bank sam mógł definiować taki kurs, przez co frankowicze byli zobowiązani do płacenia jeszcze wyższych rat kredytu. Dziś takie zapisy są ujawniane i to właśnie one stanowią żelazny dowód w sądzie na to, że należy na nowo przeanalizować całe zobowiązanie, ponieważ działa ono na jawną niekorzyść samego klienta.

Jak jednak tego dokonać? Najlepiej jest wejść we współpracę z dobrą i polecaną kancelarią frankową. Tego typu kancelarie niekiedy zajmują się tylko i wyłącznie tego typu sprawami. W roku 2004, gdy frank miał niski kurs i udzielono kredytów w tej walucie, aż 90% wszystkich umów kredytowych opiewało właśnie na franka, a nie na złotówki. To natomiast oznacza, że zapotrzebowanie na takie usługi, jest ogromne.

Jak poznać swoje prawa?

Kancelarie frankowe oferujące np. Pomoc frankowiczom w Gdańsku, w wielu wypadkach odnoszą sukcesy w walce z bankami. By poznać swoje prawa, może udać się na bezpłatną konsultację z taką kancelarią i poprosić o również bezpłatną analizę samej umowy. Na tej podstawie kancelaria może natomiast stwierdzić czy istnieją w niej jakieś zapisy, które faktycznie dają realne szanse w sądzie na wygraną. Wówczas taka kancelaria zaczyna pomagać już odpłatnie i rozpoczyna się sprawa, zazwyczaj mająca finał w sądzie. Gdańsk to dobre miasto na poszukiwanie pomocy w tym zakresie, ze względu na obecność sporej ilości kancelarii frankowych.