Raport BIK – czy zawsze jest konieczny?

Zdarzają się w życiu większości ludzi takie sytuacje, kiedy z różnych względów potrzebujemy dodatkowej gotówki, a takowej na tę chwilę nie posiadamy. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy postanowimy wybudować dom jednorodzinny, czy też nabyć własne mieszkanie.

Jest grupa ludzi, którzy tego rodzaju inwestycje finansują za gotówkę, ale powiedzmy sobie szczerze, takich osób nie jest za wiele. Ekstra środków pieniężnych możemy także w sytuacji, kiedy chociażby chcemy zmienić nie pierwszej młodości samochód na nowszy albo też wyjechać na atrakcyjną wycieczkę. Takich przypadków, gdzie trzeba poszukać dodatkowych funduszy, jest całkiem sporo. Jeśli chodzi o niewielką kwotę, nierzadko posiłkujemy się pieniędzmi pożyczonymi od rodziny lub przyjaciół, ale na budowę własnych czterech kątów potrzebne są gigantyczne sumy pieniędzy.

Gdzie szukać wsparcia?

Najczęściej, jeśli chodzi o powyższe przypadki, udajemy się do instytucji finansowej, jaką jest bank i tam składamy wniosek o pożyczkę lub kredyt. Jest to normalne działanie – tak też postępują ludzie na całym świecie. Oczywiście to, że złożyliśmy wyżej wymieniony wniosek o dodatkowe pieniądze w placówce bankowej, nie oznacza jeszcze, że je stamtąd dostaniemy. Musimy spełnić kilka warunków. Należy tutaj wymienić posiadanie stałej pracy, a także otrzymywanie wynagrodzenia w takiej wysokości, że po odliczeniu kosztów utrzymania będziemy w stanie terminowo spłacać ratę. Na podstawie dostarczonych dokumentów analityk bankowy sprawdzi naszą zdolność kredytową, a także zapozna się z raportem BIK, o którym więcej przeczytać można w artykule “Raport BIK dla firmy – Jak sprawdzić swoją firmę?”. W skrócie jest to::

  • podsumowanie naszej historii kredytowej,
  • sprawdzenie innych zobowiązań finansowych.

Jeśli wszystko jest w porządku, czyli mamy zdolność do tego, aby spłacać wierzytelność, a nasza historia w BIK-u jest w porządku, bank udzieli nam wsparcia finansowego. Niestety czasem zdarza się tak, że potrzebujemy dodatkowej gotówki, ale nie spełniamy powyższych kryteriów. Pracujemy na przykład dorywczo za granicą, a więc nie możemy przedstawić zaświadczenia z miejsca pracy, mamy już zobowiązania w innych bankach, a sprawdzenie raportu BIK również nie przyniesie nic dobrego, ponieważ wcześniej spłacaliśmy nieterminowo zadłużenie.

Jakie znaleźć rozwiązanie w takiej sytuacji?

Istnieje możliwość, aby pieniądze pożyczyć w instytucji finansowej, która nie jest placówką bankową. Firmy te działają na rynku od wielu lat, posiadają swój własny budżet i mogą sobie pozwolić na to, by pożyczać pieniądze na trochę innych zasadach, aniżeli robią to banki. Do zalet skorzystania z usług takiego podmiotu gospodarczego należy zaliczyć między innymi fakt, iż formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, czyli nie są wymagane rozmaite zaświadczenia o miejscu pracy i osiąganych dochodach, nie jest sprawdzany raport BIK, gotówka jest wypłacana w szybkim czasie.

Dodaj komentarz