Litecoin jest częścią pierwszej generacji altcoinów, które pojawiły się niedługo po tym, jak Bitcoin rozpalił rewolucję kryptowalutową. Został uruchomiony w 2011 roku jako alternatywa dla Bitcoina, zapewniając użytkownikom szybsze czasy transferów środków. Chociaż nigdy nie został zaprojektowany, aby zastąpić Bitcoina, Litecoin został stworzony, aby uzupełnić oryginalną kryptowalutę. Litecoin jest często określany jako „cyfrowe srebro” w porównaniu do Bitcoina określanego jako „cyfrowe złoto”.

Litecoin jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej udanych altcoinów. Stworzony jako hard fork Bitcoina, Litecoin posiada wiele podobieństw w sposobie funkcjonowania, jednak zespół stojący za tą kryptowalutą wprowadził kilka funkcji zapewniających lepsze działanie sieci.

Obejmują one zmianę ilości czasu potrzebnego do przetworzenia transakcji, maksymalną całkowitą podaż, algorytm haszowania i pobieranie bardzo niskich opłat za transakcje. W porównaniu do Bitcoina, który ma 21 milionów całkowitej podaży i 10 minutowy czas przetwarzania transakcji, Litecoin ma maksymalną podaż 84 milionów LTC i może przetwarzać transakcje w 2,5 minuty. Zdecydowano się również na użycie algorytmu haszującego Scrypt nad algorytmem SHA-256. Ponadto sieć Litecoina jest znana z pionierskich zaawansowanych funkcji kryptowalutowych, takich jak Lightning Network i Segregated Witness, z których obie zostały w pewnym momencie wprowadzone do Bitcoina. Dowiedź się więcej o Litecoin oraz sprawdź aktualny kurs kryptowaluty: https://coinrank.pl/coin/litecoin

Jak działa Litecoin?

Ponieważ Litecoin jest oparty na kodzie Bitcoina, obie kryptowaluty działają w bardzo podobny sposób. Poprzez konsensus Proof-of-Work, wszystkie transakcje są wykonywane za pomocą górników. Kiedy transakcja wchodzi do mempoolu (pula oczekujących transakcji), jest szybko odbierana przez górnika, który następnie upewnia się, że wszystkie szczegóły są poprawne (w tym salda i poprawności adresów).

Pierwszy górnik, który rozwiąże zagadkę kryptograficzną, otrzymuje zadanie wykonania transakcji i w zamian otrzymuje nagrodę. Obecna nagroda wynosi 12,5 LTC, jednak po  840,000 wydobytych bloków nagroda zmniejsza się o połowę. Mechanizm ten został wprowadzony w celu zarządzania podażą nowych tokenów wchodzących do obiegu, ponieważ każdy wydobyty blok uwalnia nowe tokeny.