O co zapytać przed obejrzeniem mieszkania

Rynek mieszkań jest bardzo rozległym tematem, szczególnie w dużych miastach. Lokale różnią się pod wieloma względami. Bardzo łatwo zagubić się wśród setek ogłoszeń. Największymi problemami w wyborze potencjalnych mieszkań są brak istotnych informacji zamieszczonych w opisie oraz brak dokładnych zdjęć wszystkich pomieszczeń. Jeśli ogłoszenie zaintrygowało cię ale nie jesteś pewien czy warto poświęcić czas na oglądanie mieszkania zapytaj właściciela (lub przedstawiciela biura nieruchomości) o podstawowe informacje. Z tego artykułu dowiesz się jakie kwestie warto poruszyć.

Opłaty

Bardzo często w ogłoszeniu podany jest tylko koszt najmu nieruchomości. Po rozmowie z właścicielem okazuje się, że do kwoty tej należy doliczyć czynsz administracyjny (na sprzątanie budynku, wywóz śmieci itd.) oraz opłaty – prąd, gaz, woda. W przypadku niektórych domów jednorodzinnych może dojść koszt opróżniania szamba. Przy okazji opłat warto zapytać o ogrzewanie. W przypadku pieca gazowego koszty ogrzewania mieszkań w sezonie zimowym mogą osiągnąć niebotyczne kwoty, szczególnie przy wysokim suficie (głównie stare budownictwo)

Wyposażenie

Nie ma reguły co do standardu wyposażenia w mieszkaniu. Część nie jest nawet umeblowana, inne zaś posiadają pełne wyposażenie, łącznie z garnkami i zestawem sztućców. Jeśli w ogłoszeniu nie sprecyzowano wyposażenia mieszkania – warto poprosić o wymienienie najważniejszych przedmiotów lub zapytać o konkretne przedmioty, na których nam zależy. W wielu przypadkach właściciel mieszkania zgadza się na dostarczenie najemcy dodatkowych mebli lub elementów wyposażenia, szczególnie jeśli umowa zakłada długi okres najmu.

Kwestia dzieci i zwierząt

Nie każdy właściciel mieszkania godzi się na wynajem lokalu dla rodzin z dziećmi. Najczęściej wynika to z obawy przed potencjalnymi szkodami lub z cichej umowy z lubiącymi ciszę sąsiadami. Jeśli w ogłoszeniu nie ma mowy o niechęci wobec dzieci można najczęściej założyć, że właściciel nie ma nic przeciwko nim. Często jednak już przy podpisaniu umowy okazuje się, że jest w niej zawarta klauzula dotycząca tej kwestii. Kwestia zwierząt wygląda bardzo podobnie. Dlatego najlepiej od razu zapytać czy dziecko lub pupil są mile widziani. Największy problem stanowią psy i koty. W przypadku małych gryzoni dużo łatwiej uzyskać zgodę wynajmującego.

Instalacje i awarie

Warto zwrócić uwagę na przebieg instalacji elektrycznej i kanalizacji. Źle zabezpieczone lub uszkodzone elementy są potencjalnym powodem awarii. W niektórych mieszkaniach, szczególnie położonych w suterenie mogą znajdować się pompy, które transportują ścieki wyżej, do głównych rur. Są one bardzo wrażliwe na uszkodzenia, a awaria (najczęściej spowodowana wrzuceniem większego odpadu do toalety) powoduje zalanie łazienki.

Parking i komórka

Bardzo istotną kwestią dla posiadaczy samochodu jest parking. W centrach miast bardzo często budynek nie ma prywatnego parkingu, a liczba miejsc wzdłuż ulicy jest ograniczona. Jeśli posiadamy rower warto zapytać o piwnicę lub komórkę na rowery. W części budynków istnieją również specjalne pomieszczenia przeznaczone na wózki dziecięce.

Piętro

W nowych budynkach windy często są oczywistym udogodnieniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że stare kamienice mogą mieć nawet pięć pięter i być pozbawione dźwigu osobowego. Jest to uciążliwe szczególnie dla osób starszych oraz kobiet w ciąży i posiadających dzieci. Pojawia się tu również kwestia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Tylko niewiele budynków posiada specjalne podjazdy i windy dla wózków, o przystosowaniu mieszkań nie wspominając. Kwestia ta zwykle nie jest również poruszana w ogłoszeniach.

Forma umowy

Coraz popularniejszy staje się najem okazjonalny. Polega on na podpisaniu umowy notarialnej, która uwzględnia możliwość eksmisji najemcy w przypadku zalegania z opłatami. W ramach dokumentu wskazuje się mieszkanie, do którego można przeprowadzić się w takiej sytuacji. Jest to o tyle problematyczne, że wymagana jest na to pisemna zgoda właściciela mieszkania awaryjnego. W praktyce osoba nie posiadająca drugiego mieszkania lub rodziny patrzącej przychylnym okiem nie może pozwolić sobie na zawarcie takiej umowy.
Jeśli zależy nam na meldunku tymczasowym w wynajmowanym mieszkaniu koniecznie trzeba wiedzieć, czy właściciel nieruchomości nie oszukuje nas i nie zarejestrował umowy najmu. W innym przypadku w urzędzie może pojawić się duży problem, a co za tym idzie – kara pieniężna dla właściciela mieszkania.

Interesują cię inne kwestie dotyczące wynajmu mieszkań? Przeczytaj kolejne artykuły!

Dodaj komentarz