Budżet, materiały, pochodzenie, funkcjonalność – wiele parametrów jest branych pod uwagę przy wyborze mebli łazienkowych. Oto 10 kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas urządzania łazienki!

Zgodnie z gustem.

Gusta i kolory są specyficzne dla każdej osoby, podobnie jak style dekoracji. Dla stylu skandynawskiego, zwróć się do jasnego drewna i pastelowych kolorów. Jeśli jesteś bardziej w stylu przemysłowym, preferowane są czerń, szarość, mosiądz, miedź i ciemne drewno. Biel, marmur i czerń będą idealne do Twojej łazienki.

W zależności od liczby osób w Twoim domu.

Niezależnie od tego, czy jesteś sam, współlokatorem, parą, czy masz dużą rodzinę, meble w Twojej łazience nie będą takie same. Jako para lub we wspólnym mieszkaniu, każdy z was ma własna umywalkę, a jako rodzina, dzieci mają jedną umywalkę, a rodzice drugą. Oczywiście, każdy ma swoją własną przestrzeń, ale tylko wtedy, gdy w łazience jest miejsce na podwójną umywalkę!

Zgodnie z Twoim budżetem.

Wybór Twoich mebli będzie również zależał od budżetu, jaki masz na pracę w łazience i/lub jej umeblowanie. Na szczęście, dziś każdy budżet ma coś dla siebie! Jeśli nie chcesz lub nie możesz zainwestować w meble, które są zbyt wysokiej klasy, znajdziesz meble łazienkowe w przystępnych cenach. Możesz również wykonać własne meble dzięki licznym majsterkowiczom dostępnym w internecie! A jeśli masz większy budżet, sugeruj się pięknymi designerskimi meblami z wysokiej jakości materiałów. Ale uważaj, wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością, więc poświęć trochę czasu na porównanie kilku modeli różnych marek.

W zależności od rodzaju miejsca zamieszkania.

Budżet może nie być taki sam w zależności od rodzaju miejsca zamieszkania, w którym znajduje się łazienka, która ma być wyposażona. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w lecie lub masz domek letniskowy, możesz nie odczuwać potrzeby wydawania takiej samej kwoty jak na łazienkę w swojej głównej siedzibie. To do Ciebie należy zadanie sobie wszystkich tych pytań, aby wybrać odpowiedni mebel według określonych przez Ciebie kryteriów.

W zależności od wielkości łazienki.

Oczywiście wybór mebli będzie również zależał od wielkości łazienki. Niezależnie od tego, czy masz małą łazienkę w mieszkaniu, czy dużą przestrzeń w domu, nie kupisz tych samych mebli. Jeśli masz pokój, zdecyduj się na dużą szafkę łazienkową, która jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna, a następnie dodaj dodatkowy magazyn, aby ubrać się w pokój, taki jak kolumna lub półka. Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo miejsca, zdecyduj się na funkcjonalny i kompaktowy mebel i wykorzystaj wysokość, aby zoptymalizować przestrzeń do przechowywania (np. szafka nad umywalką).

W zależności od różnych materiałów

Drewno, metal, PVC, marmur – w łazienkach znajduje się wiele materiałów. Meble drewniane są najczęściej spotykane, ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów drewna. Bambus, orzech włoski, sosna, dąb – masz szeroki wybór, ale zawsze stawiasz na jakość!

W odniesieniu do odporności na wilgoć.

I tak, jak wiesz, łazienka to pokój o największej wilgotności. Nawet jeśli codziennie otwierasz okna, aby je przewietrzyć lub instalujesz pochłaniacz wilgoci, jeśli w pomieszczeniu nie ma okien, meble łazienkowe nie są odporne na wilgoć. A więc jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze mebli: materiały wodoodporne.

W odniesieniu do funkcjonalności.

Czasami funkcjonalność ma pierwszeństwo przed estetyką. Istnieją jednak meble, które są zarówno designerskie, jak i funkcjonalne. W łazience potrzebujesz minimum miejsca do przechowywania kosmetyków, mydła, bielizny kąpielowej itp., jak np. drążek na ręczniki, szafka z lustrem, półka lub podstawka. Polegamy więc na funkcjonalnych meblach z szafkami, które najlepiej zamykają się i stawiamy na jakość, a nie na ilość, co jest zalecane przez minimalistyczny styl.

W odniesieniu do kwestii konserwacji.

Wybieraj również powierzchnie łatwe do czyszczenia. Utrzymanie łazienki wymaga czasu, więc wybieraj materiały, które są łatwe w utrzymaniu. Pomyśl o tym, zwłaszcza jeśli chcesz mieć białe powierzchnie, ponieważ biel bardzo szybko się brudzi. I pamiętaj, że materiały kompozytowe są łatwiejsze w utrzymaniu i że drewno egzotyczne jest bardziej odporne.

W zależności od pochodzenia.

Wreszcie, nie bez znaczenia, ale wciąż zbyt mało brane pod uwagę kryterium: pochodzenie mebli. Zmniejszenie konsumpcji produktów zagranicznych oznacza również wybór lokalnych mebli. Nawet jeśli musisz zapłacić trochę więcej, wybierz polskie, lokalne marki lub nawet miejscowego rzemieślnika!