Rękawice to absolutnie niezbędna część ekwipunku każdego boksera, zarówno trenującego już od długiego czasu, jak i tego, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem. Choć wybór odpowiednich rękawic bokserskich może nie być łatwym zadaniem, to jednak warto podejść do niego z dużą starannością, bowiem od tego zależy nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w tym sporcie walki. Rękawice nie tylko doskonale sprawdzają się w boksie, ale także i w innych sportach walki, takich jak kickboxing czy muay thai.

Po pierwsze – odpowiedni rodzaj rękawic

Wybierając rękawice bokserskie w pierwszej kolejności warto zapoznać się z dostępnymi na rynku typami tego rodzaju produktów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dopasowanie odpowiedniego rodzaju rękawic do danego przypadku ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i efektywności treningów. Dobre rękawice nie tylko doskonale chronią dłonie przez ewentualnymi urazami jakie mogą powstać w walce, ale również zapewniać komfort, pod warunkiem, że dobrane zostaną z uwzględnieniem typu walki, do którego mają być stosowane. Na rynku wyróżnić można trzy typy rękawic wykorzystywanych w sportach walki (w tym w boksie):

  • rękawice bokserskie, charakteryzujące się anatomicznym profilem, co pozwala na wygodne i bezpieczne ułożenie dłoni. Ten typ rękawic przeznaczony jest przede wszystkim do użytku w czasie treningów, walk oraz sparingów;
  • rękawice przyrządowe, które charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wagą niż rękawice bokserskie. Ze względu na lekkość oraz swój kształt, wykorzystywane s przede wszystkim przy sportach walki wymagających ćwiczeń na worku czy treningów walki w klinczu;
  • rękawice do MMA zostały zaprojektowane tak, by w czasie ich użytkowania w żaden sposób nie były zaburzone zdolności chwytne. Ze względu na to, swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim przy treningu z workiem oraz w treningu mieszanym.

Różnice pomiędzy rękawicami bokserskimi

Każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportami walki i kompletowaniem niezbędnego do tego celu sprzętu powinien mieć świadomość tego, że choć rynek oferuje mnóstwo różnego rodzaju rękawic, to jednak różnią się one pomiędzy sobą nie tylko rozmiarem, ale również materiałem jaki został zastosowany przy och produkcji, kształtem, waga, typem zapięcia itp. Dodatkowo poszczególne modele dostosowane są także do płci i charakterystycznych cech budowy dłoni – kupić można zatem zarówno duże i ciężkie rękawice dla mężczyzn, jak i znacznie mniejsze i lżejsze przeznaczone dla kobiet czy dzieci.

Idealny materiał na rękawice bokserskie

W przypadku rękawic przeznaczonych do sportów walki wiele czynników decyduje o tym, czy są one komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Jednym takich czynników jest materiał, z jakiego rękawice zostały wykonane. Obecnie wszystkie dostępne w sprzedaży podzielić można na te wykonane ze:

  • skóry naturalnej (najczęściej jest to skóra cielęca, bydlęca bądź kozia),
  • skóry syntetycznej.

To, które rękawice będą idealne w danym przypadku zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz przeznaczenia rękawic. Warto jednak mieć na uwadze, że poszukując rękawic bardzo wytrzymałych i trwałych zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup tych wykonanych ze skóry naturalnej, a nie syntetycznej. Ponadto zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy odprowadzaniu wilgoci (co pozwala na zachowanie komfortu i higieny), co szczególnie istotne jest w przypadku ich długotrwałego użytkowania. Rękawice ze skóry syntetycznej być może nie są aż tak wysokiej jakości jak te wykonane ze skóry naturalnej, jednak mają te zaletę, że są znacznie tańsze, dzięki czemu stanowią pod wieloma (nie tylko finansowymi) względami idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy swoją przygodę z boksem dopiero rozpoczynają.

Jakie czynniki przy doborze rękawic są najistotniejsze?

Aby rękawice bokserskie jak najlepiej spełniały swoją rolę (były przede wszystkim bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu) powinny być dobrze dobrane. Wybierając rękawice do boksu należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • wagę – inny typ rękawic sprawdzi się w przypadku młodych zawodników , a zupełnie inny w przypadku tych już doświadczonych. Warto wiedzieć, że producenci rękawic nie podają standardowej rozmiarówki w postaci długości czy szerokości (wyjątek stanowią tu rękawice przyrządowe, dostępne najczęściej w szerokiej gamie rozmiarowej). Zamiast tego waga rękawic podawana jest w uncjach (OZ);
  • materiał – dla początkujących bokserów najlepsze będą modele nieco tańsze, wykonane ze skóry syntetycznej. W te wykonane ze skory naturalnej warto inwestować dopiero obierając sobie sporty walki za pewne i długotrwałe hobby;
  • rodzaj zapięcia – obecnie rękawice posiadają zapięcia klasyczne sznurowane bądź szerokie rzepy. Te ostatnie są najwygodniejsze i najbardziej praktyczne, zapewniając tym samym doskonałe przyleganie rękawic.