Mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym? Co wybrać?

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja finansowa. Szukamy lokum na lata, takiego, w którym będziemy długo żyć i wychowamy w nim nasze dzieci. Dodatkowo, taki zakup to zwykle najpoważniejsza decyzja finansowa w naszym życie, do której realizacji konieczne jest dodatkowe wsparcie w postaci kredytu hipotecznego. Trzeba się do niej dobrze przygotować i zastanowić, jakie lokum będzie odpowiadało naszym wymaganiom i pozwoli nam na prowadzenie takiego trybu życia, który jest dla nas najbardziej komfortowy. Zacznijmy od tego, na jakim rynku szukać naszego mieszkania.

Rynek pierwotny

Najskuteczniejszym sposobem promocji stosowanym przez deweloperów są wizualizacje budynku. Przysłowiowo, gdy w ziemi jeszcze zieje wielka dziura, a jedna koparka leniwie krąży po placu budowy, rozpoczyna się intensywna sprzedaż naszych marzeń. Kolorowe ilustracje, na nich trawniki i place zabaw, uśmiechnięci ludzi, spacerujący z wózkami pośród wyżwirowanych alejek, to symbole szczęścia i spokoju. Wizualizacja wygląda jak spełnienia naszych marzeń, tylko czy to wszystko naprawdę tak będzie wyglądało? Niestety, nie. W sensie formalnym wizualizacja nie jest wiążącym dokumentem. Dopiero umowa deweloperska określa szczegóły i zabezpiecza cię przed nadużyciami. To w niej określa się, jak są mierzone budynki, za jaką infrastrukturę odpowiada deweloper i co faktycznie planuje zrealizować. Może się okazać, że strefa zieleni czy place zabaw w ogóle nie leżą w jego gestii. W umowie znajdują się też informacje o planowanym terminie inwestycji. Pamiętaj o niechlubnej tradycji branży budowlanej i nastaw się na dokładnie taki termin oczekiwania na nowe lokum. Zakup mieszkania od dewelopera pozwala na dokładne spełnienia naszych oczekiwań, kupujemy konkretny metraż z dokładnie takim, jak chcemy układem pomieszczeń. Niedogodność może tkwić w szczegółach. Zwykle nowe osiedla budowane są na peryferiach miast i w miejscach nie do końca zagospodarowanych. Niewiele wiemy o swoim przyszłym sąsiedztwie. W perspektywie kilku lat dojazd może być coraz ciaśniejszy, obok osiedla może powstać zakład przemysłowy czy obwodnica. Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć niespodzianek.

Rynek wtórny

Decyzja o zakupie mieszkania na rynku wtórnym może być najlepszą decyzją w twoim życiu. Nie każdy z nas ma wyobraźnię przestrzenną i potrafi na podstawie planów i rzutów, wyobrazić sobie powstający lokal. Mieszkanie na rynku wtórnym już istnieje, wiec ten problem cię omija. Nie dość na tym, znasz świetnie swoje przyszłe sąsiedztwo, a nawet jesteś w stanie personalnie poznać najbliższych sąsiadów. Wiesz, jak daleko jest do przystanku autobusów i gdzie mieści się najbliższy plac zabaw. Tyle tylko, że twój wybór jest mocno ograniczony, po prostu bierzesz to, co akurat jest dostępne, a to może oznaczać, że mieszkanie będzie mieć jakieś defekty: zbyt mały balkon czy ciemna kuchnia, mogą być kompromisem, który musisz zaakceptować. W większości przypadków konieczny będzie remont. Warto zastanowić się nad fachową ekspertyzą, w której trakcie dokonana zostanie ocena stanu instalacji grzewczej czy elektrycznej, po to, aby wiedzieć, z jakimi kosztami należy się liczyć. Zły stan techniczny mieszkania, nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z zakupu, ale może być pretekstem do negocjacji ceny.

Zabezpieczenia

Wydajesz wielkie pieniądze, zadbaj wiec o jak najlepsze sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy. Niestety w polskim prawie brak idealnych zabezpieczeń chroniących lenta przed nie do końca uczciwym deweloperem. Często zresztą to kwestie związane z płynnością i nie zawsze będące jakąkolwiek winą budującego. Sprawdź jednak wcześniejsze inwestycje, obejrzyj wcześniejsze osiedla i porozmawiaj z innymi kupującymi. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, obejrzyj starannie księgę wieczystą, poproś o dokumenty dotyczące płatności w spółdzielni i u dostawców mediów. Poproś o dostarczenie dokumentów potwierdzających, że nieruchomość nie jest zadłużona. Zbadaj, ile osób jest zameldowanych i czy nie odnotowano drugiego właściciela, czy szczegółowych zapisów o dodatkowych przywilejach np. prawie pierwokupu. Zakup mieszkania to zawsze wielkie pieniądze, więc wydawaj je rozważnie, po zastanowieniu i nie kieruj się impulsami.

Dodaj komentarz