Jak zacząć korzystać z Bitcoina? Instrukcja krok po kroku

Płacenie kryptowalutami staje się coraz popularniejsze we współczesnym świecie. Nie brakuje osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z walutami wirtualnymi. Tu rodzi się pytanie: jak zacząć korzystać z Bitcoina całkowicie od zera? Na szczęście, jest to bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W tym miejscu znajdziesz instrukcję, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez zakup pierwszych kryptowalut i płacenie Bitcoinem.

Krok 1: Poznaj świat Bitcoina

Na wstępie warto zacząć od postaw. Dowiedz się więcej na temat tego, czym właściwie jest Bitcoin, jak powstał i dlaczego warto z niego korzystać. Zaletą kryptowalut jest dyskrecja, szybkość, wygoda oraz całkowicie zdecentralizowany charakter. Większość walut wirtualnych, w tym Bitcoin, nie posiada nad sobą żadnego nadzoru finansowego. Jest tworem w pełni cyfrowym, o którego wartości decyduje popyt na rynku. Poznając świat walut wirtualnych zrozumiesz, z czym właściwie masz do czynienia i dlaczego warto rozpocząć korzystanie z Bitcoina.

Krok 2: Zakładanie portfela na Bitcoiny

Zanim przejdziemy do zakupów, warto przygotować portfel. Niektóre z metod wymagają bowiem podania adresu, na który wysłane zostaną zakupione kryptowaluty. Jeśli chodzi o portfele BTC, do wyboru mamy następujące możliwości:

  • Portfel przeglądarkowy – są to portfele dostarczane np. przez kantory i giełdy kryptowalut. Wystarczy zalogować się do systemu, aby uzyskać dostęp do swoich środków.
  • Portfel desktopowy – jest to program, który należy pobrać na swój komputer. Wyróżniamy funkcjonalną wersję lekką oraz pełny portfel, który zajmuje więcej miejsca na dysku. Portfele „ciężkie” są jednak nieco bezpieczniejsze.
  • Portfel mobilny – swoje Bitcoiny możesz przechowywać także na aplikacjach mobilnych na smartfony i tablety. Z racji ograniczonego bezpieczeństwa, na aplikacji nie zaleca się trzymania bardzo dużych ilości kryptowaluty.
  • Portfele sprzętowe – to najbezpieczniejszy portfel, za który trzeba zapłacić. Jest to niewielkie urządzenie, na którym zdeponowane zostaną waluty wirtualne. Dostęp do nich otrzymasz z menagera na komputerze lub aplikacji.

Do założenia portfela wystarczy nazwa użytkownika i mocne hasło. Podczas konfiguracji koniecznie zapisz 12 lub 24 losowych słów. Jest to tzw. seed będący kopią zapasową Twojego portfela. Dzięki temu będziesz mógł w każdej chwili odtworzyć portfel na innej aplikacji lub programie. Portfel warto zabezpieczyć uwierzytelnianiem dwuczynnikowym polegającym np. na tym, że przy logowaniu wymagane jest hasło jednorazowe wysyłane na podany numer telefonu. To znacznie obniża ryzyko, że ktoś niepożądany otrzyma dostęp do Twojego portfela.

Krok 3: Zakup kryptowaluty

Czas na kupienie pierwszych kryptowalut. Jest to najważniejsza kwestia poruszana przez osoby, które zastanawiają się, jak zacząć korzystać z Bitcoina. Kryptowaluty cyfrowe można nabyć na kilka sposobów. Oto najważniejsze z nich:

  • Kantor kryptowalutowy – serwis, który pozwoli Ci zamienić tradycyjną walutę na Bitcoiny. Przy mniejszych transakcjach nie zachodzi konieczność weryfikowania tożsamości.
  • Scentralizowane giełdy kryptowalutowe – platformy, na których odbywa się handel kryptowalutami. Możesz tu wykorzystać tradycyjną walutę, ale konieczna jest weryfikacja tożsamości poprzez załączenie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu.
  • DEX-y – czyli zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe. Nie wymagają weryfikowania tożsamości, ale nie obsługują również tradycyjnej waluty, a co za tym idzie, jest to opcja zarezerwowana dla osób, które posiadają już własne kryptowaluty.
  • Bitomat – odpowiednik bankomatu w świecie kryptowalut. Możesz tu wpłacić gotówkę, która zostanie przeliczona na Bitcoiny. Zostaną one zdeponowane na nowo utworzonym portfelu lub wysłane na adres, który podasz.

Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Dla osób oczekujących pełnej dyskrecji dobrze sprawdzą się DEX-y oraz Bitomaty. Jeśli weryfikacja tożsamości nie jest dla Ciebie problemem, wybierz scentralizowane giełdy lub kantor. Wybierając platformę, koniecznie zwróć uwagę na prowizje przy transakcji.

Krok 4: Przelewanie Bitcoina na portfel

Załóżmy, że zakupiłeś Bitcoina na scentralizowanej giełdzie i został on zdeponowany na portfelu przeglądarkowym należącym do giełdy. W każdej chwili możesz przelać kryptowalutę na wybrany przez siebie portfel. W tym celu należy wybrać ilość BTC, jaką chcesz przelać, a także adres portfela złożony z cyfr oraz liter. Skomplikowane adresy portfeli sprawiają, że zwykle musimy skorzystać z opcji kopiuj-wklej. Po takiej operacji koniecznie sprawdź, czy wklejony adres jest zgodny z tym, widniejącym na Twoim portfelu. Od każdej transakcji BTC pobierana jest niewielka prowizja dla górników, czyli osób udostępniających moc obliczeniową potrzebną do realizowania transakcji. Czas oczekiwania zależy od natężenia sieci. Zwykle jest to kilka minut, ale czasem trzeba czekać nawet kilkanaście godzin (chyba, że zdecydujemy się na wyższą opłatę transakcyjną, co da naszej płatności priorytet).

Krok 5: Płatności w kryptowalucie

Czas zacząć korzystać z Bitcoina. Możesz nim płacić w sklepach internetowych, a także opłacać usługi online. Ponadto, coraz więcej lokali stacjonarnych przyjmuje płatności w kryptowalucie. Najbardziej funkcjonalne pod tym względem są portfele mobilne, które zawsze masz przy sobie. Przelew na czyjeś konto przypomina przelew bankowy. Należy wybrać ilość kryptowaluty oraz wpisać adres odbiorcy. Wiele portfeli pozwala wybrać wysokość transakcji, co decyduje o czasie oczekiwania.

Przy zakupach online oraz usługach, płacenie Bitcoinem jest znacznie prostsze. Wszystko za sprawą kolejnych pośredników, którzy decydują się wdrożyć ten system. Świetnym przykładem jest chociażby system PayU, który pozwala już na szybkie płatności kryptowalutowe. Wystarczy wybrać opcję płatności Bitcoinem, a następnie postępować zgodnie z instrukcją na ekranie. Bitcoiny można również wypłacić w formie gotówki w wybranej walucie za sprawą bitomatów. To wszystko! Już wiesz, jak zacząć korzystać z Bitcoina!

Dodaj komentarz