Ostatnio bardzo popularnym zjawiskiem jest sprzedaż odzieży używanej w internecie. Pochodzi ona zarówno z hurtowni jak i z tzw. lumpeksów. Jest to bardzo popularna forma dorobienia do wypłaty, bądź jak się okazuję często jedyne i godne źródło zarobków. Chcesz wiedzieć jak zarabiać na odzieży używanej?

Jak zarabiać na odzieży z second handu?

Od lat obserwujemy wzrost zainteresowania dyskontami odzieżowymi tzw. lumpeksów. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy bardziej świadomi na temat złego wpływu produkcji dużej ilości odzieży na środowisko. Badanie CBOS wykazało, że ok. 42% Polaków nabywa używaną odzież w second handach. Szacuje się, że wartość tego rynku to około 4 milardy złotych.

Niestety nasze nawyki zakupowe sprawiają, że kupujemy więcej i więcej. Efektem są tony odzieży na wysypiskach, które mogą rozkładać się nawet do 50 lat. Natomiast w wypadku spalania odzieży wydobywają się znaczne ilości związków siarki, co stanowi bezpośredni wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

Z tego względu najbardziej optymalnym, pod względem ochrony środowiska, jest kupowanie odzieży z drugiej ręki. Taki nawyk zakupowy w Polsce propagują już znani ludzie showbiznesu jak: Margaret, Edyta Herbuś, Agnieszka Włodarczyk, Małgorzata Kożuchowska, Julia Kuczyńska, znana bardziej jako „Maffashion”. To tylko nieliczne z wielu przykładów polskich gwiazd ubierających się w second handach.

Krążą nawet odważne teorie, iż sklepy z odzieżą używaną mogą pojawić się niedługo nawet w galeriach handlowych! Będą to prawdopodobnie nie tylko zwykłe sklepy z odzieżą z drugiej ręki ale butiki typu Vintage. A to za sprawą coraz większej popularności takiego asortymentu.

Przewaga lumpeksów nad sieciówkami:

Niewątpliwie sklepy z asortymentem używanym mają kilka istotnych zalet, którymi nie mogą poszczycić się standardowe sklepy z nowym asortymentem. Są to między innymi:

– pojedyncze sztuki asorytmentu. Kupując w second handzie masz niemal pewność, że nikt nie będzie miał drugiej takiej samej rzeczy jak Ty. Często również można dostać bardzo ciekawe modele ubrań, których za żadne skarby nie kupilibyśmy w normalnym sklepie z ubraniami.

– o wiele niższe ceny. To ogromna przewaga. W dzisiejszych czasach każdy liczy każdy grosz, a więc chętniej oszczędzimy na czymś na czym możemy. Stąd wysoka popularność dyskontów i outletów.

– każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromny wybór w asortymencie stanowi szanse na znalezienie czegoś dla każdego – młodszych czy starszych, w różnych rozmiarach. To również świetna okazja do zakupu ubranek dla dzieci, które bardzo szybko z nich wyrastają lub zwyczajnie niszczą.

– możesz często zmieniać ubrania. Kupując ubrania o 80-90% taniej niż w popularnych sieciówkach jesteś w stanie, co kilka miesięcy zmieniać całkowicie swoją szafę, a co za tym idzie swój styl 🙂
Już znasz zalety odzieży używanej. A teraz najważniejsze… jak na tym zarobić?

Zarabianie na odzieży używanej

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę to oczywiście asortyment. Bez niego nie będzie ani klientów, ani co za tym idzie sprzedaży. Musisz określić, jakie miejsce, hurtownia czy sklepy detaliczne będą źródłem Twoich towarów. Rosnącym ostatnio trendem jest kupowanie detaliczne odzieży w dużych dyskontach jak np. Vive Profit, aby z zyskiem sprzedawać je w internecie.

Czy sprzedaż odzieży używanej w internecie ma sens?
Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku. Kupując np. markową bluzę za około 30zł jesteś w stanie sprzedać ją za 40-70zł. Średnio na takiej rzeczy zarobisz ok. 20zł. Kupując tylko 10 rzeczy przy jednorazowej wizycie, poświęcając mniej więcej godzinę czasu, jesteś w stanie zarobić 200zł na czysto.

Brzmi zachęcająco prawda?

To nie koniec. Nie musisz przecież kupować 10 rzeczy. Możesz kupić ich znacznie więcej. Wszystko zależy od Twoich umiejętności rozpoznawania marek i fachowej jej wyceny oraz oczywiście zdolności sprzedażowych, o czym później.
Zastanów się ile w Twoim mieście funkcjonuje second handów?
Na tej podstawie jesteś w stanie stwierdzić mniej więcej ilość towaru, którą możesz nabywać miesięcznie. Na początku pojeździj, rozejrzyj się jakiego asortymentu możesz się tam spodziewać i zweryfikuj sprzedaż podobnych rzeczy w internecie.
Jeżeli wiesz już jakim asortymentem będziesz dysponować, przejrzałaś/łeś profile konkurencji musisz wiedzieć jak zabrać się do wystawiania swoich ofert.

Po pierwsze zdjęcia

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie kupują oczami. Im ładniejsze i wyraźniejsze będzie Twoje zdjęcie, tym większa szansa na sprzedaż. Zupełnie odwrotnie będzie za to, gdy Twoje zdjęcia będą słabej jakości, w słabej aranżacji. Wtedy szanse na sprzedanie nawet ładnej, markowej rzeczy jest bliska 0.

Jak robić ładne zdjęcia odzieży używanej?

Na rynku mamy do wyboru mnóstwo sprzętu do robienia pięknych fotografii. Dla naszych potrzeb wcale nie potrzebujemy drogiego sprzętu. Tak naprawdę nawet telefonem z przyzwoitym aparatem można robić dobre zdjęcia naszych produktów. Ważna jest kreatywność oraz zadbanie o dobre tło i oświetlenie. Zdjęcia możesz robić na ładnym dywanie, na panelach, specjalnie kupionym tle, na osobie, bądź w innych warunkach. Tu już musisz dać ponieść się dozie swojej kreatywności 🙂

Bardzo ważna rzecz – opisy

Dopełnieniem Twojego dzieła, jakim będzie Twoje ogłoszenie jest opis produktu. Pamiętaj o tym, że kupujący nie może dotknąć Twojego towaru, a co za tym idzie, musisz być jego ręką. Opisz bardzo dokładnie przedmiot, nawiązując do jego kroju, jakości materiału, napisz czy kolor faktycznie jest taki jak na zdjęciach, czy posiada jakieś cechy szczególne.

Podaj również dokładne wymiary.

Większość sprzedających bardzo niedbale i niedokładnie opisuję swoje ogłoszenia, pomimo tego że jest to dla nich szansa na szybką sprzedaż. I tu właśnie występuję bardzo duże pole do popisu. Jeżeli Twoje zdjęcia będą wyraziste, czytelne, na ładnym tle, a Twoje opisy wyczerpujące i zachęcające do zakupu to szansa na sprzedaż jest bardzo duża!

Gdzie sprzedawać odzież używaną?

Pewnie zastanawiasz się gdzie najlepiej sprzedawać odzież z drugiej ręki. Otóż jest kilka popularnych miejsc, gdzie możesz to zrobić. Najpopularniejsze platformy to:

Allegro
Vinted, Less
Olx

Te 3 portale mogą dać Ci zarobić najwięcej. To tam skupisko klientów zainteresowanych takim asortymentem jest największe, a szansa na sprzedaż ubrań jest bardzo wysoka. Osobiście bardzo polecam aplikację Vinted i Less. Są coraz bardziej popularne i co najważniejsze darmowe. Nie płacimy żadnych prowizji jak np. w przypadku Allegro, które swoją drogą ma bardzo dużą liczbę odbiorców. Olx natomiast skupia się bardziej na odbiorach osobistych, więc jeżeli nie masz z tym problemu to śmiało możesz wystawiać tam swoje ogłoszenia.

Każdy portal ma swoje wady i zalety i tylko metodą prób i błędów jesteś w stanie zweryfikować, która będzie najlepsza dla Ciebie.