Na rynku gadżetów elektronicznych dla najmłodszych użytkowników pojawiają się coraz to nowe urządzenia – tak naprawdę mniej lub bardziej potrzebne. Tablety i tablety graficzne, projektory 3D do rysowania, czy też zegarki typu smartwatch z lokalizatorem. Czego potrzebuje dziecko i rodzice? Warto na tle różnych produktów elektronicznych dla najmłodszych zwrócić uwagę na zegarek z lokalizacją. Ma on wiele ważnych, cennych funkcji, które przydadzą się dziecku i jego opiekunom.

Po co dziecku gadżet z lokalizacją?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, czy naszym dzieciom rzeczywiście potrzebny jest zegarek, który pozwala na natychmiastowe zlokalizowanie przez rodzica. To element kontroli rodzicielskiej. Właściwie w życiu większości dzieci przychodzi taki czas, że chcą być bardziej samodzielne i wychodzić samemu na dwór, chodzić do szkoły czy na zajęcia dodatkowe oraz do kolegów i koleżanek. Rodzice mogą dzięki smartwatchom wyposażonym w lokalizację dać dzieciom więcej pożądanej swobody, a jednocześnie zachować możliwość uzyskania informacji, gdzie w danej chwili się one znajdują.

Smartwatch z lokalizacją na ogół bazuje na systemie GPS, który pozwala na zlokalizowanie dziecka z dokładnością nawet do kilku metrów w zasięgu sieci GPS. Jeśli użytkownik z zegarkiem wyposażonym w system lokalizacji znajdzie się w zamkniętym budynku, na przykład w galerii handlowej, w bloku wielorodzinnym czy w szkole, wówczas dobrze by było, aby dawał możliwość lokalizacji również po innych sygnałach. Taką opcję ma smartwatch dla dzieci firmy Calmean – calmean.com/produkty-calmean/child-watch, który lokalizować może dziecko poprzez sygnał operatorów komórkowych oraz sieci Wi-Fi, dzięki czemu właściwie zawsze rodzic może zobaczyć, gdzie przebywa dziecko.

Strefy bezpieczne i sygnał SOS

Lokalizacja w zegarku przydaje się też i w innych przypadkach, np. do ustanowienia tak zwanych stref bezpiecznych, w których w danych godzinach może przebywać dziecko. Jeśli przekroczy je, wówczas rodzic uzyska natychmiast informację w swojej aplikacji o tym fakcie. Będzie mieć więc czas, aby zareagować i sprawdzić, co dzieje się z dzieckiem.

Poza tym urządzenia tego rodzaju mogą być wyposażone w przycisk SOS do wzywania pomocy. Po jego przyciśnięciu do rodzica wysyłana jest wiadomość z prośbą o pomoc i z lokalizacją dziecka.

Rozmowy przez smartwatcha

Smartfon dla najmłodszych użytkowników to wygoda, gdyż rodzic zawsze może porozumieć się ze swoją pociechą. Problem w tym, że często maluch może zapomnieć o telefonie albo zostawić go w plecaku, podczas gdy samemu pójdzie na boisko przyszkolne. Smartfon daje też możliwość dowolnego surfowania po internecie czy korzystania z aplikacji, które niekoniecznie są adresowane do dzieci. Więcej o możliwości lokalizatora – calmean.com/blog/lokalizator-dziecka-jakie-ma-przydatne-funkcje-dla-najmlodszych/.

Dlatego może alternatywą dla telefonu komórkowego będzie zegarek z lokalizatorem, który pozwala na rozmowy telefoniczne. W takim zegarku musi być karta SIM, aby dziecko mogło dzwonić do wybranych przez rodzica osób, a obcy nie mogli się dodzwonić na to urządzenie.

Karta SIM daje szansę na wywołanie nasłuchu w otoczeniu dziecka – na przykład wtedy, gdy nie odbiera połączenia, a rodzic niepokoi się, w jakim towarzystwie jego syn lub córka się znajduje.

Mnogość funkcji zegarków z lokalizacją powoduje, że jak najbardziej warto pochylić się nad możliwością zakupu takiego gadżetu dla dziecka.