Obróbka drewna to zajęcie, które wymaga posiadania precyzyjnych narzędzi. Nie wystarczy zwykła piła ręczna, aby dociąć drewno na odpowiednie kawałki. Nie jest ona na tyle dokładna, a praca z nią trwałaby w nieskończoność. Dlatego powstały piły formatowe, które wykorzystywane są na skalę przemysłową w zakładach obróbki drewna, tartakach oraz zakładach stolarskich.

Co sprawia, że piły formatowe są tak precyzyjne? Jest to zapewnione przez nowoczesne technologie, które umożliwiają dokonanie odpowiednich pomiarów ciętych płaszczyzn, a co za tym idzie znaczne przyspieszenie procesu produkcji. W piłach formatowych sercem jest przede wszystkim moc silnika i prędkość obrotowa. Jej użycie będzie uzależnione od rodzaju ciętego materiału. Im twardszy i grubszy, tym moc powinna być większa. Jednak w przypadku takich płyt jak PCV wystarczą minimalne ustawienia.

Wybierając pilarkę do swojego zakładu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim sprawdź jakie rodzaje drewna i płyt można obrabiać daną piłą. Upewnij się, że piła posiada niezależny agregat piły, który wyeliminuje wibracje pojawiające się podczas cięcia. Stół roboczy to kolejny punkt na Twojej check liście. Powinien być solidny i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także zapewniać bezpieczne wprowadzanie drewna do maszyny i jego odbiór. Wybierając płytę uniwersalną, do rożnego rodzaju drewna i płyt, koniecznie wybierz maszynę z podcinakiem. Uchroni to płyty przed postrzępionymi brzegami.