Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, chcemy zrobić na rekruterze bądź rekruterach jak najlepsze wrażenie. W końcu zależy nam na tym, by po owej rozmowie usłyszeć znamienne słowa, iż zostaliśmy zatrudnieni. Stres a także niekiedy brak podstawowej wiedzy często staje nam na przeszkodzie. O czym więc należy pamiętać, co należy wiedzieć, by jak najlepiej zaprezentować się i spokojnie przetrwać rozmowę kwalifikacyjną?

CV to nie wszystko. Choćby było najbardziej rozbudowane, należy wiedzieć, że jest to dopiero wstęp do reklamy. Kandydat na dane stanowisko, składając swoje CV musi się zareklamować, by w ten sposób przekonać rekrutera lub rekruterów, że to on jest właśnie tym bezkonkurencyjnym kandydatem. Warto podczas rozmowy kwalifikacyjnej wyobrazić sobie sytuację, że to my jesteśmy pracodawcami, którzy prowadzą proces rekrutacji. Czy zatrudnilibyśmy samych siebie?

CV to tak naprawdę pierwsze wrażenie, które o niczym nie przesądza. Gdyby sama aplikacja wystarczała, rozmowy kwalifikacyjne nie były nikomu potrzebne. Jeżeli jesteś przekonany/przekonana, że samo CV załatwia sprawę, to wiedz, że tak nie jest! Aplikacja to tylko kartka, czasem więcej niż jedna, która nie pokazuje Ciebie takiego jaki naprawdę jesteś. Nawet jeżeli twoje CV nie jest według Ciebie przekonujące, możesz obronić się właśnie na rozmowie o pracę!

Pracodawcy nie podejmują decyzji o zatrudnieniu czy odrzuceniu kandydata tylko na podstawie informacji zawartych w aplikacji. Rozmowa kwalifikacyjna służy temu, by poznać kandydata osobiście i wyrobić sobie o nim własne zdanie. Jest ona kluczem który otwiera wymarzone drzwi do kariery!

Strój, mowa ciała oraz zasady savoir vivre to trzy elementy na które warto zwrócić uwagę wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy. Szacunek, takt a także właściwe podejście, Twoje podejście do pracy, wyraża strój. Kobietom nie zaleca się przesadnych fryzur czy makijażu a panowie niech pamiętają, że nadmiar wody kolońskiej, której zapach unosi się w powietrzu oraz irokez na głowie nie prezentuje się, w opinii rekruterów zbyt dobrze. Nasz ubiór powinien być skromny, schludny i czysty.

Nie afiszuj się z pewnością siebie, choć to przecież dobra cecha. Częstym błędem popełnianym przez kandydatów do pracy jest kopiowanie ruchów ciała rozmówcy. By pokazać swoją pewność siebie. W ten sposób robisz z siebie klauna a każda sztuczność w Twoim zachowaniu, widoczna jest już na pierwszy rzut oka i nie wróży za dobrze na przyszłość. Wchodząc na rozmowę rekrutacyjną, zachowuj się naturalnie. Rękę podajesz dopiero wówczas gdy pierwszy poda Ci ją rekruter a siadasz wtedy, gdy on Ci to zaproponuje. Na pytania należy odpowiadać spokojnie, zdecydowanie. Zachowuj ze swoim rozmówcą, bądź rozmówcami, kontakt wzrokowy. Nie uciekaj oczyma po ścianach czy podłodze. Nie podziwiaj też ewentualnego widoku za oknem.

Dłonie kładziemy na stole lub na kolanach. Zależy to od odległości jaka dzieli nas od biurka czy stolika. Nie krzyżuj rąk ani nóg, bo to wyraża postawę zamknięcia lub to, że masz coś do ukrycia. Innymi słowy taką postawę można zinterpretować jako nieczyste zamiary. Ciężko jest potem z tego się wytłumaczyć. Siedź zawsze wyprostowany! Nie zaleca się postawy zgarbionej, kiwania się na krześle, nerwowego stukania podeszwami o podłogę. Ponadto nie oddychaj zbyt szybko lecz miarowo. Jeżeli nie stukasz podeszwami o podłogę to pamiętaj, by nie stukać także palcami o blat biurka.

Jeżeli jesteś przeziębiony i cieknie Ci z nosa, nie używaj chusteczek w obecności rekrutera, będąc z nim w jednym pomieszczeniu. Przeproś na chwilę, powiedz, że ze względu na stan Twojego zdrowia musisz wyjść na chwilę. Rozmówca to zrozumie i doceni Twoją kulturę osobistą. Jeżeli z powodu choroby nie jesteś w stanie przyjść na rozmowę, zadzwoń do firmy i zapytaj o możliwość przesunięcia spotkania rekrutacyjnego. Choroba to przecież ludzka rzecz.

Mając na uwadze te kilka wskazówek, Twoja rozmowa o pracę z pewnością przebiegnie pomyślnie.