Niezależnie od tego, czy chcemy odwrócić nasze mieszkanie do góry nogami i nadać mu zupełnie nowy wygląd, czy podejmujemy się szybkiego odświeżenia wnętrz, warto wiedzieć, na jakie farby najlepiej się zdecydować. Przedstawiamy praktyczny przegląd po świecie farb do ścian.

Farba specjalistyczna, czyli jaka?

Farby specjalistyczne to unikatowe mieszanki, które zostały opracowane w celu wykorzystanie na wymagających powierzchniach. Zazwyczaj są one droższe od powszechnie stosowanych lateksowych, ze względu na większą wytrzymałość, czy też inne cechy szczególne. Przykładowo do malowania sufitów najczęściej wykorzystuje się białe antyrefleksyjne farby akrylowe, które pozwolą na nadanie powierzchni płaskiego wykończenia bez widocznych niedoskonałości. Warto także zwrócić uwagę na przykład farb termointeligentnych, które pozwalają na zatrzymanie ciepła w zimie. Właśnie takie produkty i wiele innych znajdziemy w sklepach Trokentech, dzięki czemu wykończymy mieszkanie w szczególny sposób.

Jak dobrać farbę do pomieszczenia?

Podczas wyboru farby do malowania wnętrz warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Z pewnością pierwszym z nich jest kolor, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli planujemy aranżację pomieszczania w określonych barwach, należy pamiętać, że zazwyczaj odcień przedstawiony na opakowaniu na ścianie będzie wyglądał odrobinę inaczej. Drugą istotną kwestią jest powierzchnia niezbędna do pomalowania. Niezwykle ważne okazują się także nasze indywidualne preferencje. Przykładowo osoby o alergiach na kurz poszukują farb, które będą dla nich przeznaczone. Natomiast rodzice z małymi dziećmi częściej skłaniają się do wyboru produktu, który pozwoli na łatwe czyszczenie ścian. Określone farby mogą także różnić się stopniem połysku czy matowości, co ma wpływ na późniejszą aranżację przygotowanego wnętrza.

Rodzaje farb

Na rynku oferowanych jest wiele typów farb, które różnią się między sobą określonymi właściwościami. Do malowania pomieszczeń możemy stosować:

  • farby akrylowe;
  • farby lateksowe;
  • farby ceramiczne;
  • farby winylowe;
  • farby klejowe;
  • farby strukturalne;
  • farby termointeligentne.

Najczęściej wybierane są farby akrylowe, lateksowe oraz ceramiczne, ponieważ odznaczają się wszechstronnym zastosowaniem. Oznacza to, że możemy je wykorzystać w różnych pomieszczeniach bez większych zmartwień. Warto pamiętać, że farby akrylowe mają jednak mniejszą odporność na wilgoć i inne ekstremalne warunki w porównaniu do jego dwóch pozostałych odpowiedników.

Jak się przygotować do malowania mieszkania?

Zanim zabierzemy się za malowanie, warto oprócz zainwestowania w dobrej jakości farbę, uzupełnić swoje wyposażenie o odpowiednie narzędzia malarskie. Z pewnością przyda nam się dobry wałek do rozprowadzania emulsji oraz folia malarska do skutecznej ochrony wszelkich mebli i podłogi. Dobrze jest także mieć przy sobie pędzle do malowania trudno dostępnych miejsc. Warto mieć to na uwadze, że dobrze dobrana farba pozwoli nam dokładnie zakryć wszelkie niedoskonałości oraz nada pomieszczeniom unikalnego charakteru.