Osoby chcące skorzystać z pożyczki niekoniecznie muszą udawać się do banku. Istnieje wiele instytucji pozabankowych, które udzielają pożyczek i to na zdecydowanie lepszych warunkach niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pożyczka chwilówka do niedawna mogła się kojarzyć z horrendalnym oprocentowaniem i oszustami, którzy bogacili się na cudzym nieszczęściu. Obecnie jednak jest to niemal równie bezpieczne rozwiązanie, jak uzyskanie kredytu w banku.

Dostępność produktów pożyczkowych

Każdy posiadacz kredytu bankowego wie, z czym wiąże się chęć otrzymania pieniędzy od banku. Zazwyczaj trzeba posiadać stałe źródło dochodu, które musi zostać udokumentowane w postaci zaświadczenia o zarobkach. O ile posiadając zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę nie jest trudno o takie zaświadczenie, o tyle w przypadku np. umowy zlecenie już pojawia się kłopot. Banki niechętnie udzielają pożyczek osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilno-prawnych. Jeśli natomiast ktoś nie posiada pracy w ogóle, nie ma po co pojawiać się w banku z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Instytucje pozabankowe są dla takich osób dobrą alternatywą. W przypadku niewielkich kwot kwestia zarobków jest raczej nieistotna.

Procedura przydzielania pożyczek

Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do swoich klientów. Muszą się bowiem ściśle trzymać wszystkich procedur, które są przewidziane przez przepisy prawne. Zainteresowany pożyczką musi dostarczyć do banku sporą ilość dokumentów, które dotyczą jego sytuacji finansowej. Następnie wszystkie te dokumenty są dokładnie weryfikowane przez instytucję. Klient jest także sprawdzany w Biurze Informacji Kredytowej oraz innych bazach danych. W przypadku firm pozabankowych również istnieje obecnie obowiązek sprawdzania klientów w BIK, ale nie ma mowy o konieczności brania pod uwagę negatywnych wpisów.

Minimum formalności, szybkość i wygoda

Pożyczka pozabankowa może zostać udzielona nawet w kilkanaście minut, co w przypadku banku jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość przeprowadzenia całego procesu przez internet. Biorąc kredyt w banku trzeba udać się do najbliższej placówki. Instytucje pozabankowe umożliwiają natomiast zaciągnięcie pożyczki bez wychodzenia z domu. Szybka gotówka z firmy pozabankowej może być doskonałą alternatywą dla kredytu bankowego, zwłaszcza w przypadku, gdy posiada się negatywne wpisy w BIK lub posiada się zatrudnienie w oparciu o umowę cywilno-prawną. Minimalna ilość formalności, wygodne złożenie wniosku przez internet i szybkie otrzymanie pieniędzy – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty parabanków.