Żyjemy w czasach gdy większość rzeczy finansowana jest przez bankowy kredyt. Na kredyt nie tylko bierzemy telewizor czy nową pralkę, ale sięgamy po niego również wówczas kiedy chcemy kupić mieszkanie czy samochód. Problem pojawia się wówczas, kiedy nie radzimy sobie ze spłatą bieżących zobowiązań i zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę miesięcznych rat kredytów.

Bardzo dużo osób spośród nas spłaca kilka różnych zobowiązań finansowych jednocześnie i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli nie jesteśmy osobami majętnymi, niektórych rzeczy po prostu nie kupimy za gotówkę. A kto z nas nie chciałby mieszkać we własnym domu czy mieszkaniu, czy cieszyć się przyjemnością podróżowania własnym samochodem? Na te i inne cele bierzemy najczęściej stosowne kredyty czy to w postaci kredytu hipotecznego czy samochodowego. Do tego dochodzą najczęściej inne kredyty przeznaczone na dowolny cel, czy to w postaci kredytu gotówkowego czy karty kredytowej. Jak radzić sobie z terminową spłatą takich zobowiązań?

Konsolidacja kredytów może rozwiązać nasze problemy

Jeśli nie zawsze starcza nam pieniędzy na spłatę kredytów nie warto chować problemu pod dywan. Spłacając nie terminowo raty miesięczne kredytu możemy sobie narobić nie lada problemów. Po pierwsze, jeśli opóźnienia w spłacie będą zbyt duże, bank może nam wypowiedzieć umowę kredytową, a wtedy będziemy musieli spłacić całość naszego zadłużenia. Ponadto przy takich znacznych opóźnieniach w spłacie, które przekraczają 60 dni, bank może przekazać te opóźnienia do BIK (Biuro Informacji Kredytowej) co będzie skutkowało problemami w uzyskaniu kolejnych kredytów, czy nawet konsolidacji dotychczasowych zobowiązań. Dlatego konsolidacją kredytówhttps://www.kreatywne-finanse.pl/konsolidacja-kredytow/ warto zainteresować się już w momencie gdy zauważymy, że spłata rat kredytowych będzie nam sprawiała istotny problem.

Co daje nam kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jedną całość. Bez znaczenia czy kredyty te pochodzą z jednego czy kilku banków. W ramach kredytu konsolidacyjnego następuje połączenie wszystkich finansowych zobowiązań w jedną całość. Bank może więc połączyć zarówno kredyt gotówkowy, samochodowy, zadłużenia na karcie kredytowej czy limit w rachunku w jedną całość. Po przeprowadzeniu takiej konsolidacji nie będziemy już spłacali kilka miesięcznych rat, a tylko jedną. Co więcej, będzie to rata której wysokość będzie niższa niż łączna kwota zsumowanych rat, które spłacaliśmy do tej pory. Jest to możliwe dzięki temu, że bank wydłuży nam okres spłaty i dzięki temu dostosujemy wysokość raty do naszych aktualnych możliwości. Od tej pory nie będziemy musieli spłacać raty, która przekracza nasz budżet.

Gdzie uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Niemal każdy bank umożliwia dokonanie konsolidacji kredytów, choć aby skorzystać z takiego finansowania musimy posiadać odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Tutaj ważne jest aby nie posiadać negatywnej historii kredowej, która spowodowana jest opóźnieniami w spłacie innych kredytów. Dlatego tak ważne jest, zainteresowanie się kwestią konsolidacji, jeszcze zanim spłata kredytów stanie się dla nas problem i przestaniemy spłacać kredyty terminowo.

Oczywiście gdy posiadamy odpowiednio dobrą historię kredytową, warto przeanalizować kilka różnych ofert, zanim zdecydujemy się na tą jedną. Każdy bank, w którym złożymy wniosek o kredyt konsolidacyjny, może zaproponować nam zupełnie inne warunki. Składając wniosek o kredyt w kilku bankach jednocześnie, jesteśmy w stanie znaleźć taki, który będzie posiadał najbardziej korzystną ratę miesięczną kredytu. Wniosek o konsolidację kredytu możemy złożyć również za pośrednictwem doradcy finansowego, dzięki czemu będziemy mieli możliwość porównania kilku ofert w jednym miejscu. Bez konieczności odwiedzania dodatkowych placówek, czy przeprowadzania rozmowy w kilku bankach.

Artykuł przygotowano we współpracy z blogiem Best-Kredyt.pl