Samochody służbowe to w wielu firmach jedno z podstawowych narzędzi pracy. Mowa tu choćby o przedsiębiorstwach handlowych zatrudniających przedstawicieli handlowych, którzy codziennie muszą odwiedzać swoich klientów i do tego celu wykorzystują właśnie auta służbowe. Nie da się jednak ukryć, że zakup na własność nowych samochodów to dla wielu firm wydatek zbyt duży. Dotyczy to zwłaszcza nowych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Takie przedsiębiorstwa również często nie mogą liczyć na kredyt bankowy w celu zakupu samochodów. Jest jednak skuteczne i korzystne rozwiązanie tej sytuacji. Jest nim mianowicie leasing samochodów. Z takiej właśnie formy finansowania nowych aut korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Dlaczego?

Leasing samochodu – czym jest?

Leasing to korzysta forma finansowana pozyskania różnego rodzaju ruchomości. W tym konkretnym przypadku mowa jest o samochodach. Ogromną zaletą leasingu jest fakt, że skorzystać z niego może niemal każda firma, niezależnie od swojej wielkości i czasu, w jakim działa na rynku. Dlatego też leasing cieszy się tak dużym zainteresowanie zwłaszcza wśród nowych firm. Sam sposób jego działania nie jest skomplikowany. Firma, która jest leasingobiorcą w ramach ustalonej stałej miesięcznej opłaty, czyli raty leasingowej, korzysta przez określony w umowie czas z przedmiotu leasingu. W tym przypadku jest to auto. To, co jest tu istotne, to to, iż przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa, a nie leasingobiorca.

Na czym dokładnie polega leasing samochodu?

Cechą charakterystyczną leasingu, a zarazem jego dużą zaletą jest możliwość wykupu auta przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy. Co ważne, wówczas wartość samochodu pomniejsza zostaje o wpłacone do tej pory raty leasingowe. Oczywiście przedsiębiorca nie ma obowiązku wykupu auta. Wielu z nich jednak decyduje się skorzystać z takiej możliwości, ponieważ jest to okazja do zakupu samochodu w bardzo atrakcyjnej cenie. Innym rozwiązaniem jest podpisanie nowej umowy leasingowej i korzystanie z nowego auta w ramach leasingu. Warto podkreślić, że oferta firm leasingowych jest dziś bardzo szeroka. Możliwy jest zarówno leasing nowego samochodu, jak i samochodu używanego. Pozwala to przedsiębiorcy na wybór takiego auta, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Niejednego właściciela firmy może także zainteresować możliwość, jaką jest leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Jakie warunki spełnić musi firma, aby skorzystać z leasingu samochodu?

Ogromną zaletą leasingu jest fakt, że jest to w dużym stopniu uproszczona forma finansowania. Oznacza to, że firmy leasingowe nie stawiają wygórowanych warunków swoim klientom. Nie jest konieczne m.in. przedstawianie dokumentów finansowych, co dla nowych firm ma duże znaczenie. Poza tym firmy leasingowe nie sprawdzają zdolności kredytowej swoich klientów, tak jak robią to banki przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu. Nie bez znaczenia jest także to, że decyzja o przyznaniu leasingu zawsze zapada bardzo szybko. Dla właścicieli firm ma to również duże znaczenie.

Z jakiej formy leasingu można skorzystać?

Firmy leasingowe oferują dwie formy leasingu samochodu. Skorzystać można z leasingu operacyjnego bądź z leasingu finansowego. Wiele firm korzysta najczęściej z tej pierwszej opcji. Wynika to z tego, że leasing operacyjny daje możliwość uwzględnienia rat leasingowych w całości w kosztach uzyskania przychodu. Innymi słowy, koszty związane z leasingiem odliczyć można od podatku. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego. Tutaj auto zaliczane jest do składników majątkowych firmy. Przedsiębiorca musi zatem dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Poza tym w ramach leasingu finansowego jego koszty można jedynie w części odliczyć od podatku.

Czym się kierować wybierając leasing samochodu?

Dziś na rynku działa wiele firm leasingowych. Oznacza to, że wybór tej konkretnej często bywa nie lada wyzwaniem. Sama analiza tak wielu ofert jest niełatwym zadaniem. Jednak wybór konkretnej oferty leasingowej przedsiębiorca może sobie w znaczący sposób ułatwić. Mowa tu o skorzystaniu z pomocy pośrednika, jakim jest choćby firma ClickLease, która współpracuje z ok. 40 leasingodawcami. Wystarczy, aby przedsiębiorca złożył odpowiedni wniosek, a wspomniana firma dobierze dla niego najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu zaoszczędzić można sporo czasu.